„Európa önmagában életképtelen” – a NATO főképviselője beismerte, amit mindenki sejtett

2025. április 14. 10:23

„Függésben vagyunk Amerikától” – mondta az EUobservernek, és beszélt arról is, mennyi katonát kell küldeni Ukrajnába.

2025. április 14. 10:23
null

Hosszú interjút adott az Euobserver lapnak Javier Colomina, a NATO déli szomszédságért felelős különmegbízottja, aki szerint 

olyan ingatag időszakot élünk a nemzetközi kapcsolatokban, amilyenre diplomáciai pályafutása során még nem volt példa. 

Szerinte éppen ezért a NATO szerepe soha nem volt ilyen fontos a stabilitás és a jólét biztosításában. Noha Donald Trump elnöksége alatt sok európai bizalma megrendült a transzatlanti szövetségben, Colomina hangsúlyozta: 

minden zárt ajtók mögötti tárgyaláson – Trumpot is beleértve – az amerikai vezetés megerősítette elkötelezettségét a NATO és az 5. cikkely iránt. 

Ugyanakkor hozzátette: „Az Egyesült Államok nélkül nincs alternatíva. Nélkülük ez már nem NATO lenne, hanem valami más – valami, ami nem működne.”

A NATO európai pillére jelenleg nem képes önállóan garantálni a kontinens biztonságát egy amerikai kivonulás esetén – állítja a tisztviselő. 

A nukleáris elrettentés továbbra is Washington kizárólagos képessége, mivel Franciaország kapacitása korlátozott, az Egyesült Királyság nukleáris potenciálja pedig szorosan kötődik az USA-hoz. 

Colomina szerint az európai országok – élükön Franciaországgal és az Egyesült Királysággal – jelentős szerepet játszanak Ukrajna biztonsági garanciáinak kidolgozásában, de ha akár 100 ezer katonát kellene küldeni, az amerikai hírszerzési, logisztikai és parancsnoki hozzájárulás nélkül ez „valószínűleg nem menne”.

A közelgő hágai NATO-csúcson várhatóan Ukrajna, a hadiipar és a védelmi kiadások lesznek a központi témák. A jelenlegi két százalékos GDP-arányos védelmi ráfordítási cél már nem elegendő: „az elemzések szerint három százalékhoz közelebb kellene kerülnünk.” 

Ez azonban súlyos költségvetési kihívást jelent számos tagállam számára, köztük Spanyolország, Olaszország és Kanada esetében is.

A NATO és az EU stratégiai együttműködését elengedhetetlennek nevezte, kiemelve, hogy a transzatlanti kapcsolat megőrzése a legfontosabb cél: „Az Egyesült Államok geostratégiai jelenléte páratlan, és ha mi hátrébb lépünk, ott lesz Oroszország, Kína vagy Irán. Ők nem lépnek hátra.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Samir Jordamovic / AFP

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2025. április 15. 13:25
Szóval 100 E katonát nem tudnak küldeni USA -függetlenül. Akkor az EU az egy USA gyarmat ???
Jospehe998
2025. április 14. 13:01 Szerkesztve
Most már teljesen meg vagyok győződve róla hogy ezek az emberek értelmi fogyatékosak. Beszélnek a semmiről, nincs semmi alternatíva vagy megoldás de a végén még akkor is Ukrajnába akar katonát küldeni…
neszteklipschik
2025. április 14. 12:19
Grönlandot Európa megvédéséért. Ha nem, akkor a "szőke Torgyán" kilép a NATO-ból, ami így azonnal szétesik. Utána már fegyveres erővel is lehet annektálni Grönlandot, hiszen már papíron se lesz szövetséges Dánia. Megfontolandó, mert még az USA demokrata része sem érzett semmilyen lelkiismeret furdalást, amikor rátámadt a szövetségese kritikus infrastruktúrájára...
2025. április 14. 11:14 Szerkesztve
Tényleg? Ki gondolta volna, ugye? Miután Scholz hallgatott az Északi Áramlat felrobbantásáról és bezuhant a német ipar, ami fenntartotta az EU-t és az eurót????? Ne nézzük már egymást hülyének! Arról nyilatkozzanak, hogy kik irányítják valójában a FED-et, a NATO-t és a CIA-t, Brüsszelt, Davost, a Biilderberg guppit, meg a főpáholyt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!