Olyan brutális csapást mért Oroszország Ukrajnára, hogy Európa és Amerika is Moszkva ellen fordult

A következmények beláthatatlanok.

„Függésben vagyunk Amerikától” – mondta az EUobservernek, és beszélt arról is, mennyi katonát kell küldeni Ukrajnába.
Hosszú interjút adott az Euobserver lapnak Javier Colomina, a NATO déli szomszédságért felelős különmegbízottja, aki szerint
olyan ingatag időszakot élünk a nemzetközi kapcsolatokban, amilyenre diplomáciai pályafutása során még nem volt példa.
Szerinte éppen ezért a NATO szerepe soha nem volt ilyen fontos a stabilitás és a jólét biztosításában. Noha Donald Trump elnöksége alatt sok európai bizalma megrendült a transzatlanti szövetségben, Colomina hangsúlyozta:
minden zárt ajtók mögötti tárgyaláson – Trumpot is beleértve – az amerikai vezetés megerősítette elkötelezettségét a NATO és az 5. cikkely iránt.
Ugyanakkor hozzátette: „Az Egyesült Államok nélkül nincs alternatíva. Nélkülük ez már nem NATO lenne, hanem valami más – valami, ami nem működne.”
Ezt is ajánljuk a témában
A következmények beláthatatlanok.
A NATO európai pillére jelenleg nem képes önállóan garantálni a kontinens biztonságát egy amerikai kivonulás esetén – állítja a tisztviselő.
A nukleáris elrettentés továbbra is Washington kizárólagos képessége, mivel Franciaország kapacitása korlátozott, az Egyesült Királyság nukleáris potenciálja pedig szorosan kötődik az USA-hoz.
Colomina szerint az európai országok – élükön Franciaországgal és az Egyesült Királysággal – jelentős szerepet játszanak Ukrajna biztonsági garanciáinak kidolgozásában, de ha akár 100 ezer katonát kellene küldeni, az amerikai hírszerzési, logisztikai és parancsnoki hozzájárulás nélkül ez „valószínűleg nem menne”.
A közelgő hágai NATO-csúcson várhatóan Ukrajna, a hadiipar és a védelmi kiadások lesznek a központi témák. A jelenlegi két százalékos GDP-arányos védelmi ráfordítási cél már nem elegendő: „az elemzések szerint három százalékhoz közelebb kellene kerülnünk.”
Ez azonban súlyos költségvetési kihívást jelent számos tagállam számára, köztük Spanyolország, Olaszország és Kanada esetében is.
A NATO és az EU stratégiai együttműködését elengedhetetlennek nevezte, kiemelve, hogy a transzatlanti kapcsolat megőrzése a legfontosabb cél: „Az Egyesült Államok geostratégiai jelenléte páratlan, és ha mi hátrébb lépünk, ott lesz Oroszország, Kína vagy Irán. Ők nem lépnek hátra.”
Ezt is ajánljuk a témában
Bendarzsevszkij Anton nem látja kizártnak, hogy sor kerülhet átcsoportosításokra.
Nyitókép: Samir Jordamovic / AFP